Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz większego znaczenia nabiera energoefektywność systemów i instalacji wodociągowych. Oszczędność energii to nie tylko dobrze dobrane przewody i armatura, niemniej jednak także optymalny dobór i prawidłowa eksploatacja pomp.
Do podnoszenia ciśnienia wody w instalacjach i sieciach wykorzystuje się układy hydroforowo-pompowe i zestawy hydroforowe. Każda z tych technologii ma swoje atuty i ograniczenia stosowania.
Dużą zaletą układu hydroforowego jest m.in. to, że zbiornik hydroforowy może magazynować wodę, utrzymuje i wyrównuje ciśnienie w instalacji oraz ogranicza skutki uderzeń hydraulicznych.
Z kolei zalety zestawów hydroforowych to – obok przetłaczania wody i kompensacji strat hydraulicznych w sieci wodociągowej, podnoszenia i wyrównania ciśnienia – też mała ilość miejsca na montaż i tym samym brak konieczności wydzielenia albo budowy pomieszczenia na hydrofor, co znacznie obniża koszy finansowe. Postęp w budowie pomp i nowe funkcje elektroniki sprawiają, że zestawy hydroforowe są coraz w większości sytuacji stosowane.