Wykonanie przyłączy pod budowę mieszkania mieszkalnego

Wykonanie przyłączy pod budowę lokalu

Budowa przyłączy nie jest związana z koniecznością posiadania pozwolenia na budowę. Zgodny z artykułem 30, należy dopełnić obowiązku zgłoszenia inwestycji, przedstawiając projekt zagospodarowania działki albo gruntu wraz z technicznym opisem instalacji, wykonanym przez projektanta, opartym na uzgodnieniach, pozwoleniach i opiniach, wymaganych w przepisach.

Inwestor ma możliwość wręcz zrezygnować z obowiązku zgłoszenia i realizować budowę zgodnie z artykułem 29a Prawa budowlanego. Nie oznacza to wcale dużo mniejszych formalności. Budowanie przyłączy elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, i telekomunikacyjnych wymaga dokonania szeregu formalnych uzgodnień z przedsiębiorstwami, zajmującymi się eksploatacją poszczególnych instalacji.

Energia elektryczna

Przyłącza energetyczne są wykonywane na koszt . Bardzo istotne jest złożenie w zakładzie energetycznym, obsługującym nasz rejon, wniosku o wydanie warunków przyłączenia prądu. We wniosku powinno się określić moc przyłączeniową, dane techniczne urządzeń przepływowych oraz dodatkowo roczną prognozę zużycia elektryczności. Wnioskodawca powinien także określić termin rozpoczęcia dostawy prądu. Odbiorcy z gospodarstw domowych, którzy zaliczani są do IV, V i VI grupy przyłączeniowej, otrzymują w terminie do 14 dni okoliczności przyłączenia, w których wyszczególnione jest:

  • miejsce podłączenia przyłącza do sieci,
  • miejsce dostarczenia prądu i instalacji licznika,
  • moc przyłączeniowa,
  • ustalenia techniczne, dotyczące przepływu energii elektrycznej,
  • koszt zaprojektowania przyłącza, uzależniony od jego typu i długości.

Warunki przyłączenia są ważne 24 miesiące od daty wystawienia. Razem z nimi wnioskodawca otrzymuje projekt umowy przyłączeniowej, która określa parametry przyłącza, termin jego budowy, okoliczności udostępnienia domów i mieszkań do przeprowadzenia zleceń instalacyjnych i termin zawarcia umowy sprzedaży energii elektrycznej. Jest on bardzo ważny, ponieważ w umowie zawarta jest klauzula odpowiedzialności finansowej za niedotrzymanie jej warunków. Zawarcie umowy przyłączeniowejwcale nie oznacza, że rejonowy zakład energetyczny wywiąże się z niej w terminie, nawet jeżeli już nasza nieruchomość leży tuż obok linii energetycznych. Dlatego musisz monitorować, czy druga strona wywiązuje się z zobowiązań. Opóźnienia są niestety nagminne.

Kolejne kroki, zbliżające nas do posiadania prądu, należą do zakładu energetycznego. Należy do nich sporządzenie dokumentacji projektowej , a dodatkowo zlecenie utworzenia prac budowlanych wykwalifikowanej ekipie instalatorów, posiadających uprawnienia energetyczne. Po opracowaniu prac instalacyjnych posiadacz domów i mieszkań jest zapraszany do podpisania umowy dystrybucji energii, która określa, na jakich założeniach będziemy otrzymywali energię elektryczną. Warto dodać, że w trakcie realizacji umowy mamy prawo do zmiany spółce, która zaopatruje w prąd nasze gospodarstwo domowe.

Przyłącze gazowe

Procedurę rozpoczyna wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej, kierowany do rejonowej gazowni. Inwestor powinien zadeklarować, czy zalicza się do I grupy przyłączeniowej, w której zużycie gazu nie przekracza 10 metrów sześciennych na godzinę, czy również do II grupy, w której występować może wyższe zużycie. A dodatkowo powinno się podać, jaki rodzaj gazu będzie przesyłany, jaki jest cel wykonania przyłącza, moc poboru i prognozowany termin rozpoczęcia wykorzystywania gazu. Wnioskodawcy z II grupy muszą w dodatku określić szereg warunków technicznych. Do każdego wniosku musi być dołączona mapa, w stosownej skali, z zaznaczonym miejscem poboru gazu, którą wydaje wydział ewidencji gruntów w starostwie powiatowym.

Gazownia powinna wydać warunki przyłączenia w terminie 30 dni dla wniosków z I grupy przyłączeniowej i 60 dni w sytuacji wniosków z II grupy. Inwestorzy, których wnioski nie zawierają wszystkich elementów, zostaną wezwani do ich uzupełnienia w terminie 21 dni. Warunki przyłączeń gazowych są istotne wyłącznie 12 miesięcy od wydania i zawierają:

  • miejsce wcinki, czyli podłączenia instalacji do gazociągu,
  • zakres rozbudowy sieci,
  • rodzaj gazu i jego ciśnienie,
  • miejsce dostawy paliwa gazowego,
  • miejsce instalacji licznika i zasady kontroli poboru,
  • rozgraniczenie własności sieci należącej do gazowni i instalacji odbiorcy,
  • planowany koszt budowy przyłączenia.

Koszt budowy jest podawany orientacyjnie, ponieważ inwestor może zdecydować się na zlecenie tworzenia przyłącza gazowego firmie posiadającej stosowne uprawnienia budowlane w tym zakresie. Takie rozwiązanie nie musi być tańsze, ale jest w bardzo wielu przypadkach szybsze. Następnym krokiem jest złożenie wniosku o podpisanie umowy przyłączeniowej. Do wniosku należy dołączyć szereg dokumentów, wymaganych poprzez gazownię, pośród których znajduje się mapa zasadnicza gruntu do celów projektowych w skali 1:500. W umowie strony określają:

  • sposób realizacji przyłącza,
  • wysokość opłaty za przyłącze,
  • termin stworzenia przyłącza,
  • okoliczności udostępniania domów i mieszkań ekipie instalacyjnej,
  • przewidywany termin zawarcia umowy dystrybucji paliwa gazowego.

Podpisana umowa jest przepustką do tworzenia przyłącza. W tym celu trzeba zamówić u projektanta, posiadającego uprawnienia gazowe, projekt techniczny, według którego opracowane będzie przyłącze.Gotowa instalacja musi być odebrana przez profesjonalistów z zakładu gazowniczego, którzy sprawdzają jej szczelność. Do odbioru konieczny jest protokół kominiarski, który potwierdza sprawność domowej wentylacji. Udany odbiór techniczny pozwala na podpisanie umowy sprzedaży gazu, w zgodzie z deklarowanymi wartościami i grupą taryfową.

Przyłącze wodne i kanalizacyjne

Wniosek o wydanie warunków technicznych zaopatrzenia w wodę i odprowadzenie ścieków bytowych składa się do miejscowego przedsiębiorstwa (firmy, działalności jednoosobowej, spółki) wodociągowego razem z aktualną mapą sytuacyjno – wysokościową w skali 1:500, którą pobiera się w starostwie. Przedsiębiorstwa (korporacji, działalności jednoosobowej, firmy) wydają uwarunkowania dość prędko, mimo, że nie posiada prawnych terminów udzielenia odpowiedzi. Za wydanie warunków technicznych pobierana jest opłata rzędu 100 – 150 zł, która różni się w zależności od zakładu wodociągowego.

Uwarunkowania są wstępem do zaprojektowania projektu przyłącza wodociągowego, sporządzanego przez projektanta z uprawnieniami wodno – kanalizacyjnymi. Projekt powinno się następnie uzgodnić z przedsiębiorstwem wodociągowo – kanalizacyjnym. Zatwierdzony projekt jest ważny przez 36 miesięcy. Po wybudowaniu przyłącza i jego odbiorze technicznym, konieczne jest podpisanie umowy o zaopatrzenie w wodę i odbiór ścieków. Jeśli już przestrzegaliśmy wszystkich, wyżej opisanych procedur, to zakład wodociągowo – kanalizacyjny jest zobowiązany do przystąpienia do takiej umowy.

Inne instalacje

Na rynku dostępne są różne korporacji, proponujące dostęp do usług telekomunikacyjnych w wersji klasycznej lub mobilnej. Nabywcy mogą skorzystać z telefonu i Internetu Globalną sieć Internet między innymi dzięki ofertom operatorów telewizji kablowej. W tym celu trzeba z dużą uwagą przeanalizować przystępność usług w konkretnej miejscowości. Niestety różnorakie ograniczenia mogą występować też w wypadku pozostałych instalacji, które uprzednio zostały opisywane.

Nie wszędzie istnieją instalacje wodociągowe, kanalizacyjne i gazowe. Inwestorzy zmuszeni są często do wyszukiwania innych form zaopatrzenia lokalu. W sytuacji ścieków może to być zbiornik na nieczystości płynne lub przydomowa oczyszczalnia, wodę ma możliwość zapewnić nam własna studnia, a gaz ziemny ma możliwość być zastąpiony gazem LPG, olejem opałowym lub paliwami stałymi.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz