Z jakich etapów składa tania się budowa małego lokalu mieszkalnego

Z jakich etapów składa się budowa

Budowa mieszkania to proces wieloetapowy, który będzie od nas wymagał szczegółowego zaplanowania każdego kroku po kolei. O ile poświęcimy wystarczającej ilości czasu oraz dodatkowo uwagi na przygotowanie i zaplanowanie to konsekwencją może być dość znaczny wzrost kosztów budowy , a dodatkowo obniżenie jakości zaprojektowania budynku. Dlatego warto zaznajomić się z poszczególnymi etapami jakie trzeba zrealizować, ażeby generować dom.

Zdobycie pozwolenia na budowę

Pierwszym etapem jest bez wątpienia dostanie pozwolenia na budowę, bo bez tego, w zgodzie z prawem nie można rozpocząć budowy. Czeka nas dużo papierkowej roboty i biegania po urzędach z różnego typu dokumentacją. Kto załatwiał różne sprawy w urzędach ten wie, że w Polsce nie jest to taka prosta sprawa.

Zanim jednakże zaczniemy składać dokumentację należy podjąć decyzję w jednej z dużo ważniejszych kwestii –projektu przyszłego domu. Niezależnie czy będziemy zamawiać projekt od podstaw czy adaptować gotowe rozwiązania z całą pewnością należy tą sprawę z dokładnością analizować. Następnie należy uzyskać okoliczności przyłączenia mediów i generować przyłącza pod przyszły mieszkanie (nie wymóg pozwolenia na budowę) – prąd, woda, gaz, telekomunikacja.

Następnie trzeba zebrać wszystkie potrzebne dokumenty i udać się z nimi do urzędu i starać się ozdobycie pozwolenie na budowę. Decyzja uprawomocnia się po 14 dniach i jest ważna dwa lata. Zanim rozpoczniemy prace budowlane należy jeszcze nabyć gazetę budowy, ostęplować go izatrudnić wykonawców , a dodatkowo nadzór budowlany, w tym bez wątpienia kierownika tworzenia.

 

Stan zero

Po uporaniu się ze wszystkimi sprawami urzędowymi i zatrudnieniu fachowców zaczniemy w końcu budować dom. Pierwszą rzeczą jaką trzeba zrobić jest odpowiednie przygotowanie placu budowy w tym ogrodzenie i zabezpieczenie stref niebezpiecznych. Po tych pracach geodeta musi, na bazie założeń kierownika tworzenia wytyczyć budynek w terenie zgodny z planem zagospodarowania parcele.

Kolejne prace budowie to głównie roboty ziemne przygotowujące obszar pod budowę podstaw i potencjalnego podpiwniczenia. Zalanie ław i postawienie ścian fundamentowych Oraz ich izolacja pozwala na rozprowadzenie kanalizacji poziomej, która w późniejszym czasie posłuży do rozprowadzenia kanalizacji na cały budynek.

Stan surowy otwarty

Po zrobieniu filarów i rozprowadzeniu kanalizacji przychodzi czas na pierwsze mury naszego lokalu. Wymurowanie ścian i komina oraz dodatkowo co więcej wykonanie stropów i schodów żelbetowych to jeden z bardziej istotnych etapów budowy, gdyż posiada wpływ na całą konstrukcję lokalu. Ogół zleceń można wykonywać w różnorakich technologiach i z różnych materiałów. Na tym etapie możliwe jest wprowadzenie modyfikacji w projekcie, jednak wymagają one potwierdzenia konstruktora.

Zakończeniem zleceń przy stanie surowym otwartym jest przygotowanie więźby , a oprócz tego pokrycie dachu. To również jeden z trudniejszych etapów zamówień konstrukcyjnych w dużej mierze uzależniony od rodzaju dachu jaki wybraliśmy na etapie zaprojektowania. W Polsce większość domów ma dachy skośne.

Instalacje i tynkowanie

Dalszym krokiem przy budowie domu jest wykonanie instalacji wewnętrznych. Ułożenie instalacji wodno – kanalizacyjnej, elektrycznej czy gazowej jest w pewnym stopniu unormowane kodeksem budowlanym , a ponadto zasadami związanymi z bezpieczeństwem i funkcjonalnością. Po zrealizowaniu niezbędne jest sprawdzenie i odbiór instalacji – w szczególności elektrycznej Oraz dodatkowo gazowej. Niedociągnięcia związane z wykonaniem mogą się w późniejszym czasie przełożyć na sporo dodatkowej pracy, dlatego warto to zrobić porządnie.

Następnie przystępujemy do wylewania podłóg i tynkowania. Jest kilka różnych rodzajów technik i materiałów, które posiadają osobiste wady i zalety – warto rozważyć na czym nam zależy przed przystąpieniem do zleceń.

Prace montażowe i wykończeniowe

Prace montażowe zaczynamy od zewnątrz, gdzie do zamontowania są okna i drzwi, najlepiej zdążyć z tymi pracami przed zimą, wtedy mieszkanie można spokojnie ogrzewać i kończyć prace wewnątrz budynku. Po wstawieniu okien przychodzi czas na wykonanie elewacji budynku, która poza wyglądu zagwarantuje też odpowiednią izolację domu.

Kolejny etap prac posiada miejsce wewnątrz budynku i zaczyna się od zamontowania urządzeń grzewczych Oraz podłączenia grzejników i ew. ogrzewania podłogowego. Po zainstalowaniu ogrzewania przychodzi czas na prace wykończeniowe, które uzależnione są już od naszego pomysłu na aranżacje wnętrz. Kładziemy posadzki, instalujemy biały montaż i urządzamy kuchnię. Ostatnim krokiem jest malowanie ścian.

Zakończenie tworzenia i przeprowadzka

Na koniec czeka nas jeszcze ciut formalności i papierkowej roboty – powinno się powiadomić o zakończeniu budowy powiatowy inspektorat nadzoru. Jeśli nadzór nie zgłosi sprzeciwu w ciągu 21 dni możemy wprowadzić się do nowego lokalu.

Po dopełnieniu wszystkich formalności związanych z zakończeniem tworzenia możemy się zameldować i zorganizować przeprowadzkę.

Wprowadzenie się do nowego lokalu mieszkalnego, który wybudowaliśmy, to duża satysfakcja. Ukończenie wszystkich żmudnych etapów prac , a ponadto wydanie dużej ilości pieniędzy ze 100% pewnością kosztowały nas kilka stresów – aktualnie możemy juz odpoczywać w nowym miejscu zamieszkania.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz