Budowa domku rekreacyjnego na lato jest mniej wymagająca niż lokalu mieszkalnego całorocznego.

Budowa domku rekreacyjnego na lato jest mniej wymagająca niż domu mieszkalnego całorocznego. Pokoje w domku letniskowym mogą mieć wysokość dosłownie 2,2 m, a działka, na której domek będzie zbudowany nie musi byc całkowicie uzbrojona. Nie znaczy to jednakże, że lokal mieszkalny na lato zbudujesz na każdym terenie. Sprawdź, co na ten temat mówią przepisy.

 

Czym w świetle prawa jest domek rekreacyjny?

W rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie znajdziemy definicjębudynku rekreacji indywidualnej (odrębną od definicji budynku mieszkalnego jednorodzinnego).

Domek rekreacyjny to budynek wykorzystany do okresowego wypoczynku. Przepisy rozporządzenia zwalniają taki budynek z wymogów dotyczących uzbrojenia działki (pod warunkiem że gmina nie określiła ich w decyzji o założeniach zabudowy lub w planie miejscowym), doprowadzenia ciepłej wody do umywalek, wyposażenia w instalacje do ogrzewania pomieszczeń (jeżeli już już budynek będzie użytkowany jedynie latem) Oraz izolacyjności cieplnej przegród, podłóg i okien.

Pokoje w takim budynku mogą posiadać wysokość minimum 2,2 m. Pozostałe wymagania warunków technicznych – w tym odległości od granic działki i różnych obiektów budowlanych – muszą być zachowane.

W naszym artykule domem na lato nazywamy budynek mieszkalny, którego priorytetowym przeznaczeniem jest czasowe zamieszkiwanie, w czasie urlopu lub w dni wolne od pracy. Ma możliwość to jednakże być też budynek, który wcześniej był wykorzystany jako mieszkanie do stałego zamieszkiwania, ale na dzień dzisiejszy został zastosowany do użytkowania czasowego. Lub na odwrót: na razie będziemy z niego korzystać od czasu do czasu, a w przyszłości – może na emeryturze – zamieszkamy w nim na stałe.

Bez względu na to, czy budujemy lokal mieszkalny mieszkalny sezonowy o lżejszej konstrukcji i bez kompletu przyłączy, czy całoroczny, musimy posiadać certyfikat na budowę. Wymaganie ten nie dotyczy wyłącznie altan (domków o powierzchni zabudowy do 35 m2 i wysokości do 5 m) w tak zwanych rodzinnych ogrodach działkowych.

Kiedy na dzialce można wybudować domek rekreacyjny

Żeby mieć taką pewność, trzeba sprawdzić plan miejscowy albo – gdy nie uchwalono go dla danego terenu – uzyskać decyzję o warunkach zabudowy.

O ile w gminie jest miejscowy intencja zagospodarowania przestrzennego, jest jeden warunek – musi on dopuszczać zabudowę mieszkalną. W innym razie nie uzyskamy pozwolenia na budowę. Na obszarze objętym planem można bowiem realizować wyłącznie taką zabudowę, jaką w nim przewidziano.

Jeżeli zamierzamy budowę lokalu na lato, najlepiej jest, gdy plan przewiduje dla gruntu naszej działki zabudowę letniskową (mieszkaniowo-rekreacyjną).

Gdy intencja przewiduje budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne, też nie będzie dylematu, niemniej jednak w takim przypadku budynek musi spełniać kryteria lokalu całorocznego (pod względem przyłączenia do mediów, wyposażenia w instalacje, izolacji cieplnej itp.).

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz